5 paź 2015

RÓŻANIEC STACJE DROGA KRZYŻOWA


Jak odmawia się Koronkę drogi krzyżowej?Koronka drogi krzyżowej składa się z krzyżyka, 1 medalika na łączeniu, 14 medalików odpowiadających stacjom drogi krzyżowej oraz 51 koralików.

Na Krzyżyku różańca mówimy:
Wierzę w Boga Ojca...
Na dużym paciorku różańca:
Na cześć Trójcy Przenajświętszej;
Ojcze nasz...
Na trzech małych paciorkach:
1.Na cześć Niepokalanego Poczęcia Maryi:
Zdrowaś Maryjo....
2.Na cześć Maryi, Matki Boga, zawsze Dziewicy:

Zdrowaś Maryjo...
3. Na cześć Wniebowzięcia Maryi.
Zdrowaś Maryjo...
Na dużym paciorku:
Chwała Ojcu...


Na pierwszych trzech koralikach między medalikiem łączeniowym, a pierwszą stacją drogi krzyżowej odmawia się na cześć konania Pana Jezusa: Ojcze nasz…, Zdrowaś, Maryjo…, Chwała Ojcu...

Na każdym z 14 medalików stacji drogi krzyżowej prowadzi się odpowied- nie rozważanie, a po każdym medaliku na trzech koralikach odmawia się: Ojcze nasz…, Zdrowaś, Maryjo…, Chwała Ojcu...

Na końcowych 6 paciorkach na każdym należy odmówić  6 razy 'Ojcze nasz', 'Zdrowaś Maryjo', 'Chwała Ojcu' pięć pierwszych na pamiątkę ran Jezusa a ostatni w intencjach Ojca Świętego.

papież Pius X 4 kwietnia 1906 roku zatwierdził modlitwę. Nadał on bullą z 2 listopada 1906 roku wszystkim księżom misjonarzom władzę łączenia z tą koronką odpustów związanych z drogą krzyżową.

Read more: http://www.pch24.pl/zapomniane-nabozenstwo-wielkopostne--koronka-drogi-krzyzowej,12917,i.html#ixzz3no4wV1sq


Koronkę ułożyła współzałożycielka nazaretanek Alojza Borgiotti dla osób, które nie mogą z jakiejkolwiek przyczyny obchodzić stacji Drogi Krzyżowej mogą ją odprawić w innym miejscu. Prosiła papieża Piusa IX, aby koronka była związana z takimi samymi przywilejami odpustowymi, jak sama Droga Krzyżowa odprawiona w Kościele. Przywilej poświęcenia koronek udzielono Księżom Misjonarzom oraz zelatorom i dyrektorom Arcybractwa Konania Pana Jezusa.