Św. Jan od Krzyża doradzał dużą ostrożność przy doborze spowiednika, powierzenie swojej duszy nieodpowiedniej osobie może przynieść opłakane skutki.
"Jaki ojciec taki syn" mawiał.
Jan Bugenhagen, (ur. 24 czerwca 1485 w Wolinie, zm. 20 kwietnia 1558 w Wittenberdze, norbertanin, doktor teologii, czołowy przedstawiciel protestantyzmu, organizator gmin protestanckich w Niemczech, Danii i na Pomorzu.)
Od 1520 roku Bugenhagen zajmował się badaniem pism i wystąpień saksońskiego augustianina Marcina Lutra. Wnikliwa lektura dzieła "O babilońskiej niewoli Kościoła" jesienią 1520 roku spowodowała u niego zmianę dotychczasowego patrzenia na religię i konwersję na luteranizm. W 1522 ożenił się z Walpurgą. W 1523 roku został wittenberskim proboszczem kościoła Najświętszej Marii Panny ( Kościół był miejscem działalności kaznodziejskiej Lutra, już jako reformatora, zaś świątynia mariacka, podobnie jak kościół zamkowy, została przejęta przez luteran. W 1522 r. po zarządzeniu wydanym przez teologa Andreasa Bodensteina dokonano ikonoklazmu – usunięto bądź zniszczono dawny wystrój kościoła). zaczął wykładać teologię na miejscowym uniwersytecie. Poznał Marcina Lutra i stał się jego wiernym przyjacielem ORAZ STAŁYM SPOWIEDNIKIEM. 13 czerwca 1525 udzielił mu ślubu z 26-letnią wówczas Katarzyną von Bora.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz